13. december – Sviatok svätej Lucie
.
NEW_3660-Edit
 .
ZVYKY NA SV. LUCIU v Hamuliakove podľa pani kronikárky Julianny Bogárovej:
 .
Na sv. Luciu (13. decembra) mali hlavnú úlohu dievčatá. Odeté do BIELEJ PLACHTY, s husacím alebo kačacím krídlom a drevenými varechami chodili po dedine a VYMETALI HRIECHY A ZLO Z DEDINY. S krídlom dobrých pohladili, a zlých drevenými varechami vyšibali. Na deň Lucie SA NESMELA ROBIŤ ŽIADNA PRÁCA S IHLAMI, pretože šitím, háčkovaním a pletením, by sa zašili sliepkam zadky a nezniesli by vajíčka.
 .
Lucia LS FB 1
 .
Nakoľko starú fotku z Hamuliakova nemáme, takže sme siahli po fotkách fotografky Hamuliakovčanky LUBIE SUTTON, ktorá nedávno realizovala projekt o zvykoch v rodnom kraji – pochádza z podhorskej dediny na Považí – z Dolnej Marikovej. S mamou uskutočnila FOTOPROJEKT, ktorý VERNE ZACHYTÁVA ŽIVOT v starej Marikovej SPRED 120 ROKOV. Fotografie zachytávajú bežný život ľudí z kopaníc v marikovskej doline – scény ako pasenie husí, prácu okolo domu, klebetenie, susedské spory, pranie bielizne v potoku, detské hry, sánkovačku, svadbu, Vianoce, Veľkú noc, atď. Z fotografií bola vydaná krásna KNIHA, ktorá dostala OCENENIE v celoštátnej súťaži Slovenská kronika 2020 Národného osvetového centra – MIMORIADNA CENA ZA VÝZNAMNÝ PRÍSPEVOK KU KOMPLEXNÉMU POZNANIU TRADIČNEJ KULTÚRY A GRAFICKÉ SPRACOVANIE.
Príspevok pripravil: Juliana Krajčírová
 .
Lucia LS FB 5
 .
?? VISSZAJÁRÓ: SZOKÁSAINK ÉS HAGYOMÁNYAIK – Bogár Julianna
.
SZENT LUCA NAPJÁN a lányoké volt a fő szerep. LEPEDŐBE ÖLTÖZVE, LIBASZÁRNYAKBÓL KÉSZÜLT TOLLSEPRŰVEL ÉS FAKANÁLLAL JÁRTAK HÁZRÓL HÁZRA – a tollseprűvel a jókat megsimogatták, a rosszakat fakanállal megpaskolták KISEPERVE a házból A BŰNT, A ROSSZAT. Luca napján NEM VOLT SZABAD semmi féle TŰVEL végzendő munkával foglalkozni (varrás, kötés, horgolás), mert a tűvel bevarrják a tyúkok fenekét, és nem fognak tojni.
 .
Lucia LS FB 4