Rozhovor bol uverejnený v Hamuliakovskom spravodaji v máji 2017
?
MAXIMÁLNY RELAX A ZMYSEL PRE DETAIL
Je úžasné mať svojho koníčka, mať niečo, čo vás vo voľnom čase napĺňa, dodá novú energiu k zvládnutiu každodenných povinností. V nasledovnej časti by sme radi predstavili mladých, ktorých záľuba už prerástla hranice zábavy a prináša aj konkrétne výsledky.
Andrej Prítrský je mladý muž, ktorý čoskoro dovŕši plnoletosť. Navštevuje jedno z najnáročnejších bratislavských gymnázií a hlavu vypína vo svojej izbe nad modelárskym stolom. Ako hovorí, je to výborný oddych po dlhom a náročnom dni.
Andrej, kto alebo čo ťa priviedlo k tomuto neobvyklému koníčku?
Môj otec modeluje vo svojom voľnom čase. Stavia modely lietadiel a chodí s nimi lietať na letisko. Takže modelovanie som mal už od detstva doma. Mňa to chytilo v desiatich rokoch. Na rozdiel od otca, nemodelujem veľké funkčné modely na ovládanie, vybral som si statické, t.j. výstavné modely. Pri funkčných modeloch potrebujete veľký priestor na modelovanie a stavbu, následne čakáte na správne počasie, aby ste model mohli vyskúšať. Ja mám jeden pracovný stôl v izbe, večer po škole si zapnem film a popritom modelujem. Nie je to viazané na priestor, ani na počasie.
Minulý rok v novembri si so svojim modelom lode vyhral na súťaži zvanej „Plastiková zima“ – jednej z najväčších a najprestížnejších modelárskych súťaží na Slovensku. Bol to 12. ročník s 800 modelmi prihlásenými zo Slovenska a z okolitých štátov.
Bol to výsledok mojej desaťmesačnej práce. Vyhral som vo svojej kategórii – veková kategória 15-17. Je niekoľko vekových kategórii. Každá veková kategória sa ešte rozdeľuje na niekoľko tematických oblastí ako napríklad lietadlá a vrtuľníky, bojová technika, dopravné prostriedky.
Čo sa hodnotí na takejto súťaži?
Hodnotí sa detailné spracovanie a historická autentickosť modelu. Každý milimeter, každý detail musí byť precízne vypracovaný. Musíte myslieť na všetko. Okrem farebného a technického prevedenia modelu je napríklad dôležité aj to, že kde a kedy bola daná technika použitá – napríklad európska hlina je hnedá, ázijská hlina je žltá, ale vietnamská je oranžovo-červená. Takže ak ide o tank z Vietnamskej vojny, hlina na pásoch musí byť oranžovo-červená. Nie je jedno, ako znázorníte výfukové plyny. Ruské palivo bolo nekvalitné, takže dym z neho bol čierny. Dym z nemeckého kvalitnejšieho paliva bol tmavohnedý a bolo ho podstatne menej. Na to, aby človek čo najdôveryhodnejšie vedel zhotoviť model, si potrebuje najprv o ňom všetko najskôr naštudovať. V prípade lietadiel potrebuje vedieť, kedy bolo lietadlo používané, zistiť označenie, maskovanie lietadla, kde lietalo, za akú letku, kto bol pilotom – a podľa toho zobrať knihy, fotky, naštudovať si všetko a až potom začať na ňom pracovať.
S akým modelom si vyhral na súťaži minulý rok?
Ja sa sústreďujem na lietadlá II. svetovej vojny a to prevažne nemecké lietadlá. Dôvod je veľmi jednoduchý – Nemci mali výraznejšie lepšiu techniku a zaujímavejšie farebné prevedenie. Vyhral som však s modelom nemeckej bojovej lode zvanej Tirpitz. Mala sa podieľať na blokáde a narušovaní obchodných trás spojeneckých zásobovacích konvojov. Vyslaná bola do nórskych vôd, kde sa skrývala vo fjordoch. V roku 1944 bola potopená britským letectvom.
Prečo práve táto loď?
V roku 2007 získala táto stavebnica cenu za najlepší model lode v danej mierke. Dovtedy boli na tom stavebnice lodí dosť zle a toto bolo niečo prelomové, niečo úžasné, čo tu ešte nebolo. Tak som si ju chcel postaviť.
Aká veľká bola loď v skutočnosti a aký je tvoj model? Aká je najväčšia časť, ktorú si použil, aká je najmenšia časť?
Loď bola 253 m dlhá, môj model má 71 cm. Má to okolo 1400 dielov. Najprv som si takmer mesiac študoval návod a potom som si vytvoril pracovný harmonogram. Do 10 mesiacov som mal loď hotovú. Najväčšou časťou je trup, ktorý má 71 cm. To je jediný veľký kus, ostatné časti sú do 4 cm – delová veža, protilietadlový guľomet, atď. Najmenšími časťami sú asi zábradlia alebo očká reťazí, ktorých veľkosť je max. 1mm.
Na čo všetko si musel dávať pri modelovaní tejto lode pozor?
Toho je veľmi veľa. Uvediem jeden príklad: zábradlia. Ide o nemeckú loď, teda tvar zábradlí je trochu iný ako na lodiach amerických. Hovoríme o detaile, ktorý má asi 0,5 cm.
Prečo to robíš? Čím ťa to očarilo?
Mnohí moji rovesníci hrajú rôzne počítačové hry, pretože sa im páči daná historická udalosť, použitá vojenská technika. Ja sa s danými dopravnými prostriedkami nehrám, ja ich rekonštruujem, ja ich oživujem – staviam podľa toho, ako ich historici opísali a znázornili. Mňa to baví.
Zhovárala sa:
Ing. Juliana Krajčírová
TELJES KIKAPCSOLÓDÁS, RÉSZLETEK IRÁNTI ÉRZÉK
Kitűnő, ha az embernek van hobbyja – kedvenc időtöltése, van valami, ami kitölti a szabadidőt, erőt ad megbirkózni a mindennapi kötelességekkel. A következő részben szeretnénk bemutatni két fiatalembert, akik hobbyja már kinőtte a szórakozás határait és konkrét eredményeket hoz.
Andrej Prítrský egy fiatalember, aki csakhamar betölti a felnőttkort. Pozsony egyik legigényesebb gimnáziumába jár és kikapcsolódni a szobájában szokott a modellező asztala felett. Ahogy elmondja, kiváló pihenés egy nehéz nap után.
Andrej, ki vagy mi vezetett el téged ehhez a nem mindennapi hobbyhoz?
Édesapám modellezik a szabadidejében. Repülő modelleket készít, és a repülőtérre jár velük. A modellezést már gyerekkorom óta láttam otthon. Engem tíz évesen kapott meg. Édesapámtól eltérően, én nem nagy funkcionális, tehát a repülők rádió távirányításra működő mását építem meg. Én makettekkel, tehát az eredeti járművek kicsinyített élethű másával foglalkozom, de ezek nem mozognak. A működőképes modelleknél az építéshez nagy térre van szükség, később meg kell várni a megfelelő időjárást, hogy az ember kipróbálhassa a modellt. Nekem ilyen gondjaim nincsenek. A szobámban van egy dolgozóasztalom, este bekapcsolok egy filmet és mellette modellezek. Nincs térhez vagy időjáráshoz kötve.
Múlt év novemberében a hajó modelleddel nyertél a „Plasztikus tél” versenyen, amely Szlovákia legnagyobb és legtekintélyesebb modellező versenyei közé tartozik. A 12. évfolyamon 800 modell vett részt Szlovákiából és a környező országokból.
Ez tíz hónapos munkám eredménye. A 15-17 évesek kategóriáján belül nyertem. Mindegyik életkor kategória még fel van osztva további tematikus kategóriákra, mint például repülőkre és helikopterekre, harci technikára, közlekedési eszközökre.
Mit vesznek figyelembe, mit értékelnek a versenyen?
A modell részletes feldolgozása és történelmi hitelessége van értékelve. Minden milliméter, minden részletnek kell, hogy ki legyen dolgozva. Mindenre ügyelni kell. A szín- illetve technikai megszerkesztésén kívül olyan dolgok is fontosak, mint például, hol és mikor volt az adott jármű használva – az európai agyag barna, az ázsiai sárga, de a vietnami narancssárgás-pirosas. Tehát, ha egy harckocsiról van szó a Vietnami háborúból, az agyagnak a lánctalpakban narancssárgás-pirosasnak kell lennie. Nem mindegy, hogyan sikerül ábrázolni a kipufogógázokat. Az orosz üzemanyag rossz minőségű volt, tehát füstje fekete. A német jobb minőségű üzemanyag füstje sötétbarna volt és sokkal kevesebb volt belőle. A repülők esetében tudni kell, hogy mikor használták a gépet, meg kell állapítani a gép megnevezését, színeit, hol repült, milyen repülőszázadnál, ki volt a pilótája – az ilyen információk alapján lehet elővenni a könyveket, régi fényképeket, minden részletet feltárni és csak aztán kezdhetek a maketten dolgozni.
Milyen modellel nyertél a múlt éven?
Én a II. világháború repülőgépmodelljeire összpontosítok, főleg a német repülőkre. Az ok nagyon egyszerű – a németeknek sokkal jobb technikájuk volt és a gépeik színesebbek voltak. Igaz, a Tirpitz makettjével nyertem, amely német csatahajó volt. A szövetséges hatalmak ellátási hajókaravánjainak kereskedelmi útjainak támadására használták. A norvég fjordokban tartózkodott. 1944-ben elsüllyesztették a brit légierők.
Miért épp ez a hajó?
2007-ben ez az építőkészlet nyerte a legjobb hajómodell címet az adott méretarányban. Addig a hajómodell-építőkészletek nem voltak ilyen jó minőségben. Ez valami különleges volt. Ezért szerettem volna megépíteni.
Milyen nagy volt az eredeti-igazi hajó és milyen nagy a te maketted? Mekkora a legnagyobb és a legkisebb rész?
A hajó 253 méter hosszú volt, az én makettem 71 cm. 1400 darabból áll. Először körülbelül egy hónapig az utasítást tanulmányoztam, aztán kidolgoztam a munkatervet. 10 hónapig tartott a hajó megépítése. A legnagyobb része a hajóváz/törzs, amely 71 cm. Ez az egyetlen nagy darab, a többi maximálisan 4 cm. A legkisebb darabok a hajó korlátjai és a láncok fogai voltak, nagyságuk maximálisan 1 mm.
Mi mindenre kellett odafigyelned a hajó modellezésnél?
Nagyon sok mindenre. Csak egy példa: a karzatok. Mivel német hajóról van szó, a karzatok alakja egy kicsit más, mint az amerikai hajóknál. Csak egy fél centiméternyi részletről beszélünk.
Miért csinálod? Mivel kapott meg téged a modellezés?
A kortársaim különböző számítógépes játékokat játszanak, mert érdekli őket az adott történelmi esemény, a használt haditechnika. Én az adott közlekedési eszközökkel nem játszok, én újraélesztem őket, aszerint építem, ahogy a történészek leírták, ábrázolták őket. Engem ez érdekel.
Beszélgetőpartner: Krajčírné Nagy Julianna mérnök